Муаллиф: Super user Категория: МИНТАҚАЛАР
Чоп этилган 28 Ноябр 2019 Кӯришлар: 2256
paxta 2019Шу кунларда пахтакор хўжаликларда мамлакатнинг стратегик хом ашёси – «оқ олтин»ни териб олиш якунига етмоқда. Хўжалик эгалари ва заҳматкаш деҳқонлар қуёшли ҳар бир кунни ғанимат билиб, оғир меҳнат эвазига етиштирилган ҳосилни ўз вақтида териб олиш учун астойдил меҳнат қилмоқдалар. Уларнинг бор эътибори ҳосилни талафотсиз йиғиштириб олишга қаратилган.
Яқинда Бобожон Ғафуров ноҳиясидаги илғор хўжаликлардан бири Абдураҳим Жумаев номли ҳиссадорлик жамиятига қарашли 17-ижарачи бригадада бўлиб, пахта теримининг бориши, умуман олганда, бригада фаолияти билан яқиндан танишдик.
Қишлоқ хўжалиги соҳасининг билимдони, миришкор деҳқон сифатида танилган Аҳмаджон Ҳабибов бошчилик қилаётган ушбу бригада ихтиёрида 131 гектар ер бор. Бригада бошлиғининг маълум қилишича, жорий йилда 110 гектар майдонга пахта, 1 гектарга пиёз, 2 гектарга картошка, 1 гектарга сабзи, 1 гектарга помидор, 10 гектарга шоли ва қолган майдонларга чорва озуқаси экилган. Ҳосили йиғиштириб олинган ерларга такрорий экин сифатида шолғом, турп ва бодринг уруғи қадалган.
Бригада аъзолари бу йил “Тенян-9” ва “Деҳқонбобо-1” маҳаллий чигит навини экишган. Пахтакорларнинг айтишларича, ушбу чигит навлари минтақа иқлимига мос ва ҳосилдорлиги юқори. Бригада бугунги кунгача 250 тоннадан ортиқ пахта топширган. Режанинг 75 фоиздан ортиғи бажарилган. Ҳали далада пахта кўп. Бригада аъзолари йиллик пахта топшириш режасини ортиғи билан бажриш ниятидалар.
Бу йил об-ҳавонинг инжиқ келганлиги жойларда экин-тикинга ўз таъсирини ўтказмай қолмади. Айниқса, деҳқонлар ғўза парваришида қийинчиликка дуч келдилар.
“Апрел-май ойлари нисбатан салқинроқ келгани учун ғўзанинг ривожланиши суст кечди. Июн ойига ўтиб, ҳаво ҳарорати бирдан кўтарилиб кетди. Бундай шароитда шона тўкилади, ғўза тез чанқайди, қисқаси, пахтанинг ривожланиши кўнгилдагидек бўлмайди. Бундай ҳолатда деҳқондан қўшимча чоралар кўриш, агротехник қоидаларга қатъий риоя қилиш талаб қилинади. Биз ҳам ғўза иссиқда нобуд бўлмаслиги учун кечаси сув қўйишни ташкил қилдик. Шу йўл билан ҳосилни асраб қолдик. Шунинг ҳисобидан бугун бригадамиз самарадорлик бўйича олдинда. Аллоҳга шукр, меҳнатларимиз зое кетмади”, - дейди омилкор бригадир Аҳмаджон Ҳабибов.
Ҳозирда мазкур бригадада 22 ҳиссадор ишламоқда. Шу кунларда ноҳия тиббиёт соҳаси ходимлари ҳашарга чиқиб, пахта теримида бригада аъзоларига кўмаклашмоқдалар. Теримчиларга пахтанинг ҳар бир килограмми учун 70-80 дирамдан ҳақ тўланяпти. Ҳашарчилар ва теримчилар учун дала шийпонида зарурий шароитлар яратиб берилган.
- Ҳосилни талафотсиз йиғиштириб олсак, марра бизники. Қишнинг қировли кунларга қолмай ерни ҳайдасак, кўнглимиз хотиржам бўлади. Ер қанча кўп дам олса, шунча яхши. Бу ернинг унумдорлиги ошиши ва келаси йилги ҳосилдорлик кўнгилдагидек бўлишида муҳим ўрин тутади,- дейди бригада бошлиғи.
Суҳбатдошим сўнгги йилларда мамлакат қишлоқ хўжалиги соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар деҳқон учун манфаатли бўлганини таъкидлар экан, ерга меҳр билан ишлаш зарурлигини айтади. Зеро, ер билан тиллашган инсон унинг саховатидан бенасиб қолмайди.
Нозимжон ЭРГАШЕВ,
Б.Ғафуров ноҳияси.
Қалб сукут сақлабми турар индамай, доо-о-д, десам кўкларга етади бўзим...
Салим Халил - Ҳисор водийсида вояга етган шоир. Унинг шеърларидаги қуйма сатрлардан шеъриятга хос лиризм уфуриб туради. Ҳозирча битта - «Қалб манзаралари» шеърий тўплами чиққан шоирнинг битикларида Она-юрт мадҳи, ота-она олдидаги бурч, миллий қадриятларга бўлган эҳтиром, муҳаббат ва садоқат мавзулари ўзгача бир пафос ва нозик бир дунёқараш билан қаламга олинади. Қуйида шоирнинг янги шеърларини ҳукмингизга ҳавола этамиз.
«Халқ овози» … ва шоирларнинг мирзоси
«Халқ овози» газетаси табаррук тўқсон ёшга тўлди! Газетанинг салкам бир асрлик шарафли тарихи зарҳал варақларга тўла эканлиги шубҳасиз. Албатта, газета тарихини журналистлар фаолиятисиз тасаввур этиб бўлмайди. Кимдир бу муқаддас даргоҳда озроқ фаолият юритган бўлса, кимлардир умри азизларини маърифат масканига бағишлаганликларига тасанно айтмай бўлмайди.